Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2023 Yılının 5 IoT Trendi

Nesnelerin interneti (Internet of Things-IoT) ile birlikte özellikle iş dünyası dijitalleşme yolunda büyük adımlar atmaya başladı. Bu teknolojiyle birden fazla cihaz birbirine bağlanıp, veri gönderip alabiliyorlar. Günlük hayatı kolaylaştırmaları bakımından endüstride iş ve günlük hayatta sık kullanılmaya başlandı. 2022 yılında dijital pazarlamaya yön veren trendlerin yanı sıra 2023’de hangi trendlerin yön vereceği şimdiden merak konusu oldu.

İlginizi Çekebilir: AC Sürücü Seçimi

2023 yılının 5 IoT Trendi

2022 yılında ıot pazarına siber güvenlik, 5G, Giyilebilir teknoloji, IoT’un işletmeler için uygulaması, sağlıkta nesnelerin interneti yön verdi. Birbirine bağlanan, iletişim kuran çok sayıda IoT cihazı, iş operasyonlarının daha verimli çalışmasına yardımcı oldu.

2022’de de dijitalleşme baş döndürücü şekilde hızla gelişmeye devam etti. 2022’de dijital pazarlamaya yön veren trendler yerine yeni yaklaşımlar düşünülmeye başlandı. Durum böyle olunca da iletişimciler, pazarlamacılar kendilerini şimdiden hazırlamaya başladılar. Gelin hep birlikte 2023’e yön verecek 5 IoT trende bir göz atalım;

1- Davranışların İnterneti (IoB)

Nesnelerin interneti (IoT), akıllı ürünlerin birbirleriyle iletişim kurarak, bir bütün gibi çalışmasını sağlamaktadır. 2023 yılı için bu kavram çeşitli iyileştirilmelerle Davranışların İnterneti (IoB) olarak adlandırılan yeni bir kavram ortaya çıkarıldı.

Davranışların interneti 2023’ün ön planda olacak teknolojik trendi olarak kendini gösteriyor. İş dünyasında satış ve pazarlama odaklı IoT teknolojisi olarak ön plana çıkıyor. Bu teknoloji müşterilerin ve kullanıcıların davranışlarını analiz ediyor. Analiz yardımıyla şirketlerin strateji geliştirmelerini, stratejik yaklaşımlarını şekillendirecek.

yapay zeka

2- Quantum Hesaplama

Quantum hesaplama, kaynaktan bağımsız olarak verileri sorgulama, izleme, yorumlama, reaksiyon alma yeteneklerine sahiptir. Bu teknoloji özellikle sağlık sektöründe ön plana çıkıyor.

Covid-19 pandemi süreci, salgın sürecini en doğru şekilde yönetme gereksinimini gözler önüne serdi. Covid-19 gibi pandemi senaryolarında salgın yayılımını önünü kesmek, aşı gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Quantum Hesaplama geliştirildi.

Quantum Hesaplama, sadece sağlık alanında kullanılmayacak. 2023’de finans ve bankacılık sektörlerinin de vazgeçilmezi olacaktır. Finans ve bankacılık sektörü, bu teknolojiyi; kredi risklerini izlemek, yüksek hacimli ticaret hamlelerini denetlemek, dolandırıcılığı tespit etmek amacıyla kullanacaklar. Yakın gelecekte de bu teknolojiyi FinTech kavramı olarak görürseniz şaşırmayın.

İlginizi Çekebilir: HMI Panel Seçimi

3- Dağıtılmış Bulut Teknolojisi

Bulut teknolojisiyle iş ve sosyal hayat büyük rahatlığa ermiş oldu. Nedeni de günlük hayatta kullanılan fotoğraf, video, belge gibi verilerin daha kolay şekilde depolanmasıdır. Bulut teknolojisi, bilgisayar ve mobil cihazlardaki verileri internet tabanlı olarak bir sistemde depoluyor.

2023 yılına girerken, bulut teknolojisini zirveye taşıyacak olan dağıtılmış bulut teknolojisi dillendiriliyor. Bu yeni teknoloji, bulut bilişimin aksine merkezi bir çözüm sunmuyor. Bulut konumlarının hizmet ihtiyaçlarının ayrı olarak karşılanmasını amaçlıyor. Böylece bulut teknolojisi iyileştirilmiş ve kullanıcı deneyimi artırılmış olacak. Bunun sonucunda da iş dünyasında gecikmeler azalacak, veri kaybı önlenecek ve maliyet avantajı ortaya çıkacak.

bulut

4- Edge Bilişim

Edge Bilişim, hesaplama ve veri depolamayı, veri kaynaklarına yaklaştıran bir teknolojidir. Kurumsal uygulamaları IoT aygıtları veya yerel edge sunucuları gibi veri kaynaklarına yaklaştırır. Verilerin kaynağına yakın olması daha hızlı içgörü, iyileştirilmiş yanıt süresi, daha iyi bant genişliği kullanılabilirliği avantajını getirecektir.

5- 5G ve Gelişmiş Bağlantı

5G (daha hızlı ve kararlı internet), 2022’nin de trend teknolojisi olarak kendini gösterdi. Halen birçok ülke 5G teknolojisine geçmedi. 2023’de pek çok ülke5G’ye geçme hazırlığını yapıyor. 5G’yle birlikte hız kavramı da başka bir anlam kazanacak. Bu hız sayesinde iş dünyası teknolojik çalışmaların tamamlanması için fırsat bulacak.

5g

Bir yorum bırakın