Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uygulamanız İçin Doğru AC Sürücü Seçimi

Asenkron motorların hızını, frekansı değiştiren ve ayarlayan elektriksel bir ekipman çeşididir. Bu cihaz hızı kontrol etmesinin yanı sıra yüksek koruma, haberleşme ve kontrol özellikleriyle donatılmıştır. Motorun bulunmasından bu zamana, değişken frekansta çalışması, her zaman bir gereksinim olmuştur. ABB sürücü konusundaki makalemizi okumak için linki ziyaret edebilirsiniz.

Bir motorun dönüş hızının etkisini değiştirmek için, çıkış frekansını değiştirmesi yeterlidir. Frekans konvertörü olarak da bilinir. AC Motor sürücü kullanılarak enerji tüketimi azaltılır. Daha sıkı proses kontrolü ile üretim artırılır. Ekipman ömrü uzatılır. Bakım masrafları azaltılır.

İlginizi Seçebilir: HMI Panel Seçimi

AC Sürücüler Neden Kullanılır?

Motorun farklı frekanslarda çalışması için bu motor sürücüsü tarafından ayarlanır.

Şoförler hız ayarını değiştirirken, motorun empedansını, torkunu, manyetik mekanizmasını etkilemez. Gerekli hız komutları alınır. Parametre ayarlarının en iyi düzeyde yapılabilmesi için üzerlerinde ekranları da vardır. Sanayide sıklıkla buna yer verilir.

Direkt, yıldız üçgen, soft starterla yolu alma ve çalıştırma kısımlarında motor sabit hızda çalışması tavsiye edilir. Hızın belirli bir kontrolü yoktur. Sürücüler ise hızını kontrol ederler.

Herhangi bir motor hızı, stator kutup miktarıyla ters orantılı ve besleme geriliminin frekansıyla doğrudan orantılı olarak bilinir. Bu sebeple, hızını değiştirmek için, frekansı veya stator kutup miktarının değiştirilmesi gerekir. Her motor için stator kutuplarının miktarı sabit olduğu için, çalışma esnasında değiştirilmez.

Besleme geriliminin frekansı artırılarak ya da azaltılarak, motorun hızı da değiştirilir. Motor hızı düşürülecekse frekans azaltılabilir, hız artırılmak istenirse frekans artırılabilir.

Tipik Uygulamalar Sektorler

Bir frekans invertörünün asıl amacı, özellikle belirlenen parametrelere kesinkes uyarak hızı kontrol etmeyi amaçlar. Burada, motorun hızı, giriş frekans büyüklüğünün yanı sıra frekansın sabit bir oranda değiştirilmesi ile değişmektedir. Böylece motor, düşük hızlarda bile sabit bir tork sağlar.

AC Motor Sürücü Seçimi Nasıl Yapılır?

AC Motor sürücü seçerken dikkat edilmesi gerekenler öncelikle girişteki güç kaynağının temel kriterleridir. Bunlar ise şöyle sıralanabilir:

– Faz sayısı (3 faz ya da 1 faz)

– Giriş voltajı

– Giriş frekansı (60 Hz ya da 50 Hz)

– Topraklanmış ya da topraklanmamış olması,

– Motor kablosu tipi (Makine işletiminde sabit ya da esnek)

– Motor kablosu uzunluğu (Blendajlı veya blendajsız)

– Sürücü muhafazası (NEMA 1, NEMA 12 havalandırmalı gibi)

Ayrıca burada kullanılan motor da göz önünde bulundurulmalıdır. Motorun voltajı, akım değeri ve gücü son derece önemlidir. Bunlar motorun isminin plakasında yer alır. Bu, uygulama yapılarak doğru sürücünün belirlenmesine yardımcı olması sağlanır.

abb surucu

 

Önemli Güncel Parametreler Nelerdir?

Tepe akımı görev döngüsü açıklaması,

Baz yük akımı,

Tepe akımı,

Ayrıca, bazı uygulamalar ile dinamik bir frenleme modeli veya dinamik bir frenleme direnci gerekebilir. Aynı zamanda, nasıl bir hız kontrolü gerekli olduğunu belirlenmelidir Örnek verilecek olursa; kapalı döngü vektörü, volt / Hz. açık döngü vektörü dikkate alınması gerekir.

Diğer önemli konuysa; motor geri bildiriminin çeşitliliğidir. Kapalı döngü sistemler için geri bildirim, sin / cos 1 Vpp, multiturn, HTL / TTL, resolver, mutlak değer EnDat gibi herhangi bir çeşitte de olabilir.

 

Uygulama

Arayüz İhtiyaçları Nelerdir?

Hemen sonra uygulamanın arayüz ihtiyaçları incelenmesi gerekir. Neredeyse bütün sürücü uygulamalarında, analog kontrol, dijital kontrol, iletişim kombinasyonlarına kadar bir arayüz ihtiyacı gerekir.

Bu arayüz ihtiyaçları, sonuç olarak uygulamanın arayüz ihtiyaçlarını karşılayabilir veya aşabilen bir sürücü sistemi seçilmesi gerekir. Bunun için operatör ve makine etkileşiminin özelliklerinin önemli bir noktası vardır.

Bir yorum bırakın